مدیر گروه علوم قرآن و حدیث

مدیر گروه علوم قرآن و حدیث

 

 

نام ونام خانوادگی

دکتر فاطمه حاجی اکبری

مدرک تحصیلی

الهيات ومعارف اسلامي

دانشگاه

 

   دانشگاه کاشان

 

پست الکترونیک

f.hajiakbari@kub.ac.ir

 

اعضای محترم هیات علمی گروه علوم قرآن و حدیث:

1- خانم دکتر فاطمه حاجی اکبری             دکتری الهیات و معارف اسلامی*** مدیرگروه علوم و قرآن و حدیث

2- خانم دکتر رحیمه ببرکته شمشیری       دکتری الهیات و معارف اسلامی

3 - آقای دکتر مجتبی شکوری                  دکتری علوم قرآن و حدیث

*************************************************************************************************

رشته علوم قرآن و حدیث:

مقدمه:

قرآن كريم و احاديث منقول از رسول خدا (صلي الله عليه و آله) و اهل بيت (عليهم السلام) در همه فرق اسلامي به عنوان اصلي‌ترين منبع شناخت معارف و آموزه‌هاي ديني شناخته مي‌شود. مطالعه و بررسي اين منابع از صدر اسلام تا كنون يكي از مهم‌ترين دانش‌هاي ديني به حساب مي‌آيد. تفسير قرآن كريم، جمع‌آوري و صحت روايات، تاريخ قرآن كريم و احاديث و ... از جمله موضوعاتي است که همواره مورد مطالعه دانشمندان اسلامي بوده و سابقه‌اي به عمر اسلام دارد. قرآن کتاب آسمانی و سرچشمه علوم گوناگون اسلامی مانند علوم ادبی و نیز علوم قرآنی، تاریخ قرآن و منبع بسیاری از علوم ادبی و نیز علوم خاص حدیث و علم رجال و تراجم است. مسلماً همه این علوم در فهم و درک صحیح کتاب و سنت و در تشخیص صحیح و سقیم احادیث و اطلاع از سیره رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم و صحابه گرامی و ائمه به ما کمک کرده و نیاز مبرمی به فراگیری آنها احساس می‌شود.

موضوع رشته:

اين رشته در دانشگاه بيشتر با محوريت بررسي‌هاي تاريخي و علومي شكل گرفته است كه وظيفه آنها بررسي مسائل محتوايي و شكلي حوزه قرآن و حديث. در اين رشته به موضوعاتي همچون تفسير قرآن كريم، روش‌هاي فهم قرآن كريم، تاريخ قرآن كريم و احاديث، روش‌هاي بررسي صحت اسناد روايات و ... پرداخته مي‌شود. اين نوع از بررسي‌ها تأثير مستقيمي در فهم صحيح و برداشت‌هاي بدون انحراف از منابع ديني دارد. فقها كه وظيفه استنباط احكام الهي از منابع ديني را بر عهده دارند يكي از مهم‌ترين مصرف‌كنندگان مستقيم توليدات علمي اين رشته هستند.

تعريف:

دوره كارشناسى علوم قرآن و حديث، عبارت است از مرحله‌اى كه طلاّب با دروس تخصّصى رشته‌ مربوط آشنا شده، و در پايان موفق به اخذ مدرك كارشناسى در آن رشته مى‌شوند.

تذكر: اين رشته تلفيقى از نظام آموزشى حوزه و دانشگاه است.

اهداف كلّى دوره:

- تربيت معلّم قرآن و حديث.

- تربيت مبلّغ قرآن و حديث.

- تربيت كارشناس در رشته‌ مربوط.

- تربيت طلاّب مستعد براى ورود به دوره كارشناسى ارشد.

اهداف و سياست‌هاى آموزشى:

- ايجاد زمينه‌ تعالى اخلاقى و معنوى طلاّب.

- توجه به معارف قرآنى در تدوين سرفصل‌ها و متون درسى.

- ايجاد توانايى تحقيق، تدريس، تبليغ از طريق كسب مهارت‌هاى لازم.

- ايجاد توانايى استفاده از متون عربى (متون تفسيرى و حديثى).

- پرورش توانايى استفاده از متون عربى (متون تفسيرى و حديثى).

- شناخت فقه و اصول در حدّ لزوم و متناسب رشته.

- شناخت محورهاى اصلى دروس رشته از طريق اختصاص حدّاقل ۳۳% واحدها به آن.

- توجه به دروس مورد نياز منطقه‌اى با اختصاص درصدى از زمان واحدها به آن.

- كسب اطلاعات عمومى در زمينه علوم و معارف اسلامى و آشنايى با مهم‌ترين آثار و منابع آن.

- فراگيرى زبان عمومى (غير از فارسى و عربى).

ضرورت:

از آنجا كه قرآن و سنّت دو منبع اصلى دين اسلام، و تأمين كننده نيازهاى دينى مسلمانان است و شناخت آنها براى پژوهش و تدريس آموزه هاى اسلامى و تبليغ آنها ضرورى است؛ لازم است، كه رشته علوم قرآن و حديث به صورت مستقل برگزار شود تا نياز جهان اسلام به كارشناسان اسلامى تأمين گردد.

نقش و توانايى:

دانش‌آموختگان اين رشته با مطالعه و تحصيل در رشته علوم قرآن و حديث مى‌توانند، پژوهشگر، مبلغ و مدرس قرآن، تفسير و حديث شوند، و نقش مؤثرى در اعتلاى فرهنگ اصيل اسلامى و شناساندن آن به مردم جهان ايفا كنند. و با كسب معلومات نسبى در مقاطع بعدى ادامه تحصيل دهند و به اهداف برنامه ريزى تعميق بخشند.

معرفی گرایش‌ها

علوم قرآني:

رشته علوم قرآني از رشته‌هاي توليدکننده انديشه است زيرا به مطالعه و بررسي دانش‌هايي مي پردازند که ذيل مباحث قرآن قرار مي‌گيرند. مباحثي مانند تاريخ قرآن، اسباب نزول قرآن، زبان قرآن، تفسير موضوعي و تفسير آيات، معربات در قرآن و جدل و استدلال در قرآن که هر يک عامل آشنايي بيشتر دانشجويان با مفاهيم علوم قرآني مي‌گردد .

علوم حديث:

رشته علوم حديث از سه منظر کلي به حديث مي‌پردازد که اين سه منظر عبارتند از:

۱.تاريخ و مصطلحات که در آن تاريخ تطور و تحول و پيدايش علم‌الحديث از ديدگاه اهل تشيع و اهل تسنن بررسي مي‌شود.

۲.  علم‌الرجال، که به بررسي زندگي راويان حديث مي‌پردازد.

۳.  فقه‌الحديث که به فهم محتواي احاديث مي‌پردازد.

  • بازارهاي کار :

فارغ‌التحصيل رشته علوم حديث مي‌تواند به عنوان کارشناس علوم اسلامي در دواير دولتي مشغول به کار شود و چون به زبان انگليسي نيز مسلط است، مي‌تواند به عنوان رايزن فرهنگي ايران در کشورهاي ديگر، مبلغ اسلام و اصول اسلامي گردد و در صورت ادامه تحصيل و کسب مدارج بالاتر به عنوان استاد در دانشگاه‌هاي داخل يا خارج از کشور فعاليت نمايد.

 تفسير قرآن مجيد:

در رشته تفسير قرآن مجيد، تفسير مقدماتي، تفسير موضوعي، مباني و روش‌هاي تفسير، مفردات قرآن (هر کلمه در قرآن به چه معنا است و مفهوم يک کلمه در آيات مختلف چه تفاوتي دارد)، اعراب قرآن و ادبيات قرآن آموزش داده مي‌شود.

گفتني است که رابطه رشته علوم قرآني و تفسير رابطه عموم و خصوص مطلق است. يعني علوم قرآني به تمام دانش‌هايي مي‌پردازد که ذيل مباحث قرآن قرار مي‌گيرند و البته يکي از اين دانش‌ها، فهم کردن قرآن يا به تعبير ديگر تفسير قرآن است.

  • بازارهاي کار :

تا سال ۷۶ تمامي فارغ‌التحصيلان جذب آموزش و پرورش مي‌شدند اما در حال حاضر فارغ‌التحصيل اين رشته در صورت داشتن توانايي و مهارت لازم مي‌تواند در مراکز تحقيقاتي کشور مثل دايره المعارف اسلامي، دايره المعارف شيعه و مراکز ديگر فعاليت نمايد.

در ضمن فارغ‌التحصيلان مي‌توانند به عنوان معلم قرآن در آموزش و پرورش، فرهنگسراها و مراکز سياسي و عقيدتي نظامي و انتظامي فعاليت نمايند.

 فایل ها

 سرفصل    حجم فايل:  ۷۲۸,۲۱ KB 
 جداول دروس ترمي    حجم فايل:  ۲۴۷,۷۳ KB 
 سرفصل رشته علوم قرآن و حديث ورودي ۹۵    حجم فايل:  ۲۰۴,۶۷ KB 
 سرفصل هاي رشته علوم قرآن ۹۵ به بعد         حجم فايل:  ۲۹۴۴,۴۶ KB